History

History Day

Our next History Day District 3 Competition is February 28, 2015.  The next State History Day Competition is April 25, 2015 - both to be held at Washburn's Memorial Union.  The NHD theme for 2015 is "Leadership And Legacy In History." 

Entry fees for the district competition are $10 PER STUDENT (not per entry).  You will need to register your students and their projects online this year, by the deadline date of Monday, January 26, 2015.  If you would like to see an online tutorial on how to register your students, please go to the Kansas History Day website:  http://ks.nhd.org/

An additional important deadline to keep in mind is that students who are entering in the Papers category or Websites category will need to turn in their papers (4 copies) or website-related materials to us by Monday, January 26, 2015, since those categories are judged ahead of the district competition day.  For Website registrations please remember to include the process papers with the website URL on the title page and the bibliography (4 copies).

Kansas District 3 is now made up of the following counties: Atchison, Brown, Doniphan, Jackson, Jefferson, Leavenworth, Lyon, Nemaha, Osage, Shawnee and Wabaunsee.

For more information, contact the History Department. Our street address is Department of History, Suite 311, Henderson Center, Washburn University, 1700 S. College Avenue, Topeka, Kansas 66621. Telephone us at 785-670-2060 or e-mail Robin Shrimplin.

District Three 2014 History Day Competition Winners

Junior Historical Paper

1st Place

PMRC: Their Fight for Music Censorship Rights
 by Kaylee Berroth
 Seaman Middle School: Kyle Johnson, Teacher

2nd Place

The Stonewall Riots of 1969
 by Nell Brennan
 Topeka Collegiate:  Tyler Allen, Gail Franklin and Laura Morris, teachers

3rd Place

Miranda v. Arizona: Protecting the Rights of the Accused
by Katherine Mulqueen
Seaman Middle School: Kyle Johnson, teacher

Senior Historical Paper

1st Place

Rubin "The Hurricane" Carter: A Storm of Injustice
by Allie Crome
Seaman High School: Susan Sittenauer, teacher

2nd Place

Regulation Through Litigation, U. S. v. Causby
by Alex Haas
Seaman High School: Susan Sittenauer, teacher

3rd Place

Impacts of Title IX on the Rights of Women in Science, Technology, Engineering, and Mathematics
by Stephanie Bayless
Seaman High School: Susan Sittenauer, teacher  

Junior Individual Exhibit

1st Place

Freedom for the Children of the DRC
by Cooper Hochard
Topeka Collegiate: Tyler Allen, Gail Franklin and Laura Morris, teachers

2nd Place

The Voting Rights Act of 1965
by Kim Jalosjos
Seaman Middle School: Kyle Johnson, teacher

3rd Place

Abrams v. United States and the Great Dissenter
by Kai Glashausser
Topeka Collegiate:  Tyler Allen, Gail Franklin and Laura Morris, teachers

Junior Group Exhibit 

1st Place

Coal on the Great plains: Did the Kansas Canary Stop Singing
by Jimin Park, Benjamin Little, and Phillip Large
Washburn Rural Middle School: Alice Bertels, teacher

2nd Place

Of Pure Blood: The Lebensborn Program
by Haley Kucera and Marissa Christensen
Washburn Rural Middle School: Alice Bertels, teacher

3rd Place

"Dummy" Taylor and "Dummy" Hoy: Introducing Sign Language to Professional Sports
by Dawson Hiegert and Yahaira Saliceti
Seaman Middle School:  Kyle Johnson, teacher

Senior Individual Exhibit   

1st Place

Animal Rights. Human Responsibility?
by Grace Hawkins
Capital Community:  Anne Hawkins, teacher

2nd Place

Tinker v. Des Moines: The Fight for First Amendment Rights
by Jesse Kern
Seaman High Schooll:  Susan Sittenauer, teacher

3rd Place

Kent State is Burning
by Abby Price
Seaman High School:  Susan Sittenauer, teacher

Senior Group Exhibit

1st Place

Bite Your Tongue 
by Alyssa Ward and Shelby Oldridge 
Seaman High School: Susan Sittenauer, teacher

2nd Place

My Lai Massacre: An American Atrocity 
by Gabe Wells and Alexander Gutierrez
Seaman High School: Susan Sittenauer, teacher

3rd Place

The Brady Ultimatum
by Zach Small and Caleb Reed
Seaman High School: Susan Sittenauer, teacher 

Junior Individual Performance 

1st Place

Are Three Imbeciles Enough?  Carrie Buck and the Sterilization of the "Feebleminded"
by Kathryn Rasmussen
Washburn Rural Middle School:  Alice Bertels, teacher

2nd Place

Opening the Flood Gates: Curt Flood and His Battle for Free Agency
by Austin Van Aalst
Topeka Collegiate, Tyler Allen, Gail Franklin, and Laura Morris, teachers

3rd Place

Gandhi: One Who Stopped War with Words 
by Taman Kanchanapalli
Topeka Collegiate: Tyler Allen, Gail Franklin, and Laura Morris, teachers 

Junior Group Performance   

1st Place

The February Sisters: The Fight for Women's Rights 
by Jordan Frickey, Cassidy Haag, Kyle Kleiner, Kinsey Morey, and Mallorie Ogan
Seaman Middle School:  Kyle Johnson, teacher

Senior Individual Performance 

1st Place

History on Trial 
by Carly Fitzgerald
Topeka West High School: Christine Steinkuehler, teacher 

Senior Group Performance

 1st Place

Kill the Indian, Save the Man
by Makena Utech, Robert Finley, Grant Boyd, Victoria Sparkman, and Andrew Ralston
Seaman High School: Susan Sittenauer, teacher 

2nd Place

Tinkering with Student Rights: The Iconic Decision in 'tinker v. Des Moines'
by Andrew Gill, Natalie Brodine, Emily Stanley, and Jeremy Wells
Seaman High School:  Susan Sittenauer, teacher

3rd Place

A Mitchell Palmer: Cleaning up America, One Communist at a Time
by Ryder Chaffee, Brandon Stromgren, Clayton Smith
Seaman High School: Susan Sittenauer, teacher

Junior Individual Documentary  

1st Place

The Berlin Wall: No Right to Leave 
by Zachary Patton
Seaman Middle School: Kyle Johnson, teacher

2nd Place

Euthanasia in America: The Right to Die 
by Amber Schmidt
Topeka Collegiate:  Tyler Allen, Gail Franklin, and Laura Morris, teachers

3rd Place

The Pittsburgh Drug Trials: A Scar in Baseball History
by Cole King
Seaman Middle School:  Kyle Johnson, teacher 

 Honorable Mention

The Human Slaughter Act of 1958 
by Phoebe Stottlemire
Seaman Middle School:  Kyle Johnson, teacher 

Junior Group Documentary 

1st Place

It is Better to Light a Candle Than to Curse the Darkness: The Story of Amnesty 
by Jacob Busey and Joseph Crome
Seaman Middle School: Kyle Johnson, teacher

2nd Place

The Piatt Street Crash: Civil Rights and Civic Responsibilities 
by Emily Burd and Mason Loy
Seaman Middle School:  Kyle Johnson, teacher

3rd Place

Triangle: The Flames That Changed the Workplace 
by Avery Bocquin and Natalie Ford
Seaman Middle School: Kyle Johnson, teacher 

Senior Individual Documentary 

1st Place

We Shall Overcome: How Tragedy in Selma Led to a Voting Rights Triumph 
by Avery Munns
Washburn Rural High School: Alice Bertels, teacher

2nd Place

Engineering: The Keystone of Advanced Civilization
by Alexandra Lyle
Hayden High School: Mike Zeleznak, teacher 

3rd Place

Pioneers and Patriots
by Kiernan Downing
Seaman High School: Susan Sittenauer, teacher 

Senior Group Documentary 

1st Place

A Voice for the Mad 
by Michelle Villagrana and Rachel Heald
Seaman High School: Susan Sittenauer, teacher

2nd Place

Lewis Hine: Overworked Children Revealed Through a Camera Lens 
by Bailey Bushnell and Kendall Leatherman
Seaman High School: Susan Sittenauer, teacher

3rd Place

MKULTRA: Drugs, Sex, and the CIA 
by Ray Newins and Rylie Sebring
Seaman High School: Susan Sittenauer, teacher 

Junior Individual Website 

1st Place

The Delano Grape Strike 
by Michael Navarro, Jr. 
Washburn Rural Middle School:  Alice Bertels, teacher

2nd Place

How Denmark Saved Their Jews 
by Charlie Roeder
Christ the King Catholic School: Kelly Kelley, teacher 

3rd Place

Branching Out: How Title IX Has Influenced Women in STEM Fields 
by Sara Wheeler
Washburn Rural Middle School: Alice Bertels, teacher 

Junior Group Website

1st Place

Off the Bus and Onto the Field: Negro League Players in Search of Equality 
by Logan Murphy and Michael Wheeler
Washburn Rural Middle School:  Alice Bertels, teacher

2nd Place

A Stretch on Mormon Rights: The Extermination Order of 1838
by Connor Bryant and Carter Sandall
Seaman Middle School:  Susan Sittenauer, teacher

3rd Place

The Nuremberg Trials 
by Petre Dimitriu and Malcolm Lathrop-Allen
Topeka Collegiate:  Tyler Allen, Gail Franklin, and Laura Morris, teachers

Senior Individual Website  

1st Place

All Aboard the Orphan Train 
by Megan Lehman
Seaman High School: Susan Sittenauer, teacher

2nd Place

Seeing Red: The Palmer Raids of the 1920s
by Malcolm Mikkelsen
Seaman High School:  Susan Sittenauer, teacher

3rd Place

The Price of Protest: The Miss America Protest of 1968
by Lauren Mulanax
Seaman High School: Susan Sittenauer, teacher 

Senior Group Website

1st Place

Andersonville: This is Hell on Earth 
by Tucker Morey and Nathan Henderson
Seaman High School: Susan Sittenauer

2nd Place

Whitney Young, Powerplayer: From Exclusion to Inclusion 
by Jaclyn Higley and Rachel Shelton
Seaman High School: Susan Sittenauer, teacher

3rd Place

A Free Lawyer for You: Gideon v. Wainwright and the Right to Counsel 
by Katelyn Hersh and Michael Devoe
Seaman High School: Susan Sittenauer, teacher

 

WU Information and Maps

History Day Campus Map and Driving Directions. Most History Day activities will be held in the Memorial Union. Some activities might be held in Henderson and Morgan.

 

Useful Links

 

Send comments or queries to Robin Shrimplin