Forrest Scene

May 2014 News Releases

Scholarships awarded by Washburn School of Business

Scholarships for the 2014-15 academic year have been awarded to current students and incoming freshmen by the Washburn University School of Business.

Andale

  • Savannah White, Isaac J. Vernon Scholarship.

Ardmore, Okla.:

  • Kiandra Spencer, Payless ShoeSource/May Department Stores Company Business Scholarship (incoming freshman).

Atchison:

  • Dane M. Anderson, Joseph E. & Gladys A. Gigous Business Scholarship and Cleora Nemec Business Scholarship (incoming freshman); Scott Birkinsha, Penn Blair Memorial Scholarship and Harold & Marion Rolley Endowed Scholarship (incoming freshman).

Auburn:

  • Marissa Dake, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship.

Augusta:

  • Halley Groom, Thelma Ann Davidson Memorial Scholarship.

Baileyville:

  • Hannah Hasenkamp, Donald C. Wright Business Scholarship

Beijing, China:

  • Dier Liu, Ruth Baldwin Scholarship.

Burlington:

  • Breanna Bowers, Clarence W. King Scholarship.

Conway, Ark.:

  • Carson Roberts, Charles B. & Florence B. Beeks Business Scholarship.

Damar:

  • Kali Newell, Gary and Mary Eisenbarth Business Scholarship.

Derby:

  • Caleb Howell, Chester L. Seeley Scholarship.

Dodge City:

  • Bradley Hutton, Anderson Chandler School of Business Scholarship.

Douglass:

  • Bailee Keeney, Chester L. Seeley Scholarship (incoming freshman).

Galva:

  • Mikayla Baldwin, Dale C. Marcoux Scholarship (incoming freshman).

Grantville:

  • Zachary Linquist, Penn Blair Memorial Scholarship and Marguerite E. Smith Business Scholarship (incoming freshman).

Hays:

  • Skyler Urban, Cleora Nemec Business Scholarship and Community Financial Series Scholarship (incoming freshman).

Hesston:

  • Cameron Juhnke, C. B. Campbell Scholarship and Cleora Nemec Business Scholarship (incoming freshman);
  • Matthew A. Weaver, Mixe Houser & Company PA Accounting Scholarship

Holcomb:

  • Tiffany O’Rourke, Kansas Society of CPAs Current Gift Scholarship.

Holton:

  • Thomas Noble, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship (incoming freshman);
  • Kennedy White, Cleora Nemec Business Scholarship.

Horton:

  • Mia Calderon, John & Harriet Greene Scholarship; Christopher McClaskey, Dale C. Marcoux Scholarship.

Hoyt:

  • Amanda Schulte, Thelma Ann Davidson Memorial Scholarship.

Lawrence:

  • Alexa Bowen, Anderson Chandler School of Business Scholarship
  • Joshua Saathoff, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship.

Leavenworth:

  • Bryna Parson, Clara B. Riedel Current Scholarship;
  • Ester Hancuff Business Scholarship (incoming freshman).

Lenexa:

  • Jacob Horner, Cleora Nemec Business Scholarship (incoming freshman);
  • Brady Skeens, Dale C. Marcoux Scholarship (incoming freshman).

Lincoln:

  • Kyle Breneman, Dale C. Marcoux Scholarship.

Melvern:

  • Diedra Jones, Richard G. Vogel Appreciation Scholarship.

Meriden:

  • Erika Herring, Louis and Ruthann Pozez Scholarship.

Omaha, Neb.:

  • Zachary Reeg, John F. Kilmartin Jr. Business Leader Scholarship (incoming freshman).

Osage City:

  • Lexic Fager, Ronald J. and James F. Snyder Scholarship.

Oskaloosa:

  • Braden McGinnis, Louis and Ruthann Pozez Scholarship.

Ottawa:

  • Kathryn Carswell, John F. Kilmartin Jr Business Leader Scholarship and Charles B. & Florence B. Beeks Business Scholarship (incoming freshman);
  • Melissa Carswell, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship;
  • Evan Mietchen, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship.

Overland Park:

  • Kayla Johnson, Thelma Ann Davidson Memorial Scholarship;
  • David Salach, Donald A. Stark Business Leader Scholarship and Cleora Nemec Business Scholarship (incoming freshman).

Palmer:

  • Hazel Hornbostel, Raymond A. Stewart Jr. and Janice D. Stewart Scholarship.

Parkville, Mo.:

  • Christopher Hall, Falk Accounting Scholarship.

Parsons:

  • Tanner Bernd, Hal Jensen Leadership Scholarship in Business;
  • John Ray, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship (incoming freshman).

Quenemo:

  • Alexis Yelland, Ester Hancuff Business Scholarship and Terry & Phyllis Marshall Business Scholarship (incoming freshman).

Rossville:

  • Rose Klaske, Dale C. Marcoux Scholarship (incoming freshman).

Russell:

  • Jordan Hecker, W. Laird Dean Scholarship (incoming freshman).

Sabetha:

  • Sarah Edelman, John B. Wood Leadership in Business Scholarship.

Salina:

  • Jordan Schmitz, John E. and Grace M. Bohannon Tuition Scholarship;
  • Marisa Tomlins: Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship.

Seneca:

  • Kevin A. Burdiek, John E. & Grace M. Bohannon Tuition Scholarship.

Silver Lake:

  • Ashlyn Lane, Dale C. Marcoux Scholarship (incoming freshman)
  • Peter Pfannenstiel, Anderson Chandler School of Business Scholarship;
  • Lauren Moon, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship.

Tecumseh:

  • Thomas Hall, American Legion Auxiliary Capitol Unit No. 1 Scholarship;
  • Shawn Oliver, Ester Hancuff Business Scholarship (incoming freshman).

Tonganoxie:

  • Andrew Sandburg, Clarence W. King Scholarship and Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship (incoming freshman);
  • Eric Tate, Independent Insurance Agents of Topeka Inc. Scholarship and Cleora Nemec Business Scholarship (incoming freshman).

Topeka:

  • Samuel Allman, Dale C. Marcoux Scholarship.
  • Morgan Baldwin, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship.
  • Meghan Bitter, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship.
  • Marissa Bradley, William J McNeive and Robert J Bernica Endowed Scholarship
  • Morgan Brown, Clarence W. King Scholarship.
  • Taneshia Brown, Thelma Ann Davidson Memorial Scholarship.
  • Zachary Burkett, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship.
  • Nathan Burkholder, William J McNeive and Robert J Bernica Endowed Scholarship.
  • Matthew Busey, Dale C. Marcoux Scholarship.
  • Connor Crimmins, Gene and Karen Cullinane Scholarship.
  • Jaimie Daniels, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship.
  • Robert Darling, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship.
  • Mariana de Almeida Yoshita, Thelma Ann Davidson Memorial Scholarship.
  • Kyler Emert, Professor Gary Baker Finance & Economics Scholarship.
  • Tate Emert, W. Laird Dean Scholarship and William A. “Cocky” Irwin Economics Scholarship (incoming freshman).
  • Tyler Feist, Dale C. Marcoux Scholarship (incoming freshman).
  • Christina Foreman, Anderson Chandler School of Business Scholarship.
  • Steve Foster, George W. & Pauline Greenwood Memorial Scholarship.
  • Brendan Funk, Dale C. Marcoux Scholarship.
  • Chambrlyn Gaddy, Terry & Phyllis Marshall Business Scholarship.
  • Lydia Gibson, Paul & Pauline Givens Scholarship.
  • Stephen Goodrick, Cleora Nemec Business Scholarship.
  • Jake Gregg, Dale C. Marcoux Scholarship.
  • Zachary Haney, William J. McNeive and Robert Bernica Endowed Scholarship (incoming freshman).
  • Roger Haubold, William J McNeive and Robert J Bernica Endowed Scholarship.
  • Etienne Hernandez, Chester L. Seeley Scholarship.
  • Keri Heston, David Brian Little Business Scholarship.
  • Isaac Hockenbarger, Harold L. Dick Business Scholarship.
  • Nathan Hollingshead, Dale C. Marcoux Scholarship.
  • BriAnne Holthaus, Cleora Nemec Business Scholarship and American Business Women’s Association Career Chapter Scholarship (incoming freshman).
  • Robert Horton, David N. Lieberman Business Scholarship.
  • Andrew Horvath, Max L. Campbell Family Memorial Scholarship and Penn Blair Memorial Scholarship (incoming freshman).
  • Treshon Ingram, Thelma Ann Davidson Memorial Scholarship.
  • Ryan Kelly, Chester L. Seeley Scholarship.
  • Kalee King, Topeka Insurance Professionals Scholarship.
  • Matthew Kloos, Dale C. Marcoux Scholarship.
  • Kristen Kogl, Cleora Nemec Business Scholarship and Ed Bozarth Chevrolet Scholarship (incoming freshman).
  • Arkadiusz Kozaczuk, Larry L. & Lucille L. Hinderliter Scholarship.
  • Katlynn Krug, Virginia H. Wilbert Business Scholarship.
  • William Lachowsky, Professor Gary Baker Finance & Economics Scholarship.
  • John Laird, David Brian Little Business Scholarship.
  • Mark Latimer, American Home Life Insurance Company Scholarship.
  • Justin Linn, Mayo M. Schmidt Business Scholarship.
  • Jia Lui, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship.
  • Marina Lundstrom, Malcolm and Karen Robinson Business Scholarship.
  • JunMan Ma, Topeka Chapter of the Independent Insurance Agents Scholarship
  • Derek Meier, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship.
  • Hayley Meier, Dale C. Marcoux Scholarship (incoming freshman).
  • Ian Mikkelsen, Dale C. Marcoux Scholarship.
  • Malcolm Mikkelsen, Chester L. Seeley Scholarship (incoming freshman).
  • Savannah Moore, Dale & Susan Pond Scholarship, Cleora Nemec Business Scholarship (incoming freshman).
  • Tyler Palmer, Terry & Phyllis Marshall Business Scholarship and Terry J. & Judy L. Kimer Scholarship (incoming freshman).
  • Dario Munoz Polietti, Dale C. Marcoux Scholarship.
  • Alyssa Nikkel, Ronald J. and James F. Snyder Scholarship.
  • Hamad Nooh, Dale C. Marcoux Scholarship
  • Samuel Olberding, Larry L. & Lucille L. Hinderliter Scholarship.
  • Zeke Palmer, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship.
  • Benaiah Phelps, Chester L. Seeley Scholarship.
  • Lydia Phelps-Davis, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship.
  • Gabriel Phelps-Davis, School of Business General Scholarship.
  • Grace Phelps-Roper, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship.
  • Blake Porter, Jim & Kathy Maag Scholarship.
  • Jakeb Radmacher, Cleora Nemec Business Scholarship.
  • Kimberly Ragan, Thomas L. & Janett Miller King Scholarship.
  • Brista Robinson, Gary and Mary Eisenberth Business Scholarship.
  • Jennifer Rosebaugh, Ronald J. and James F. Snyder Scholarship.
  • Whitney Skinner, Randy and Debra Clayton Finance Scholarship.
  • Adam Smith, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship.
  • Bernadette Smith, Joseph L. Pierce Business Scholarship.
  • Connor Smith, David and Tricia Sollars Business Scholarship.
  • Sara Specht, Dale C. Marcoux Scholarship.
  • Maria Stanley, Cleora Nemec Business Scholarship and American Business Women’s Association Executive Chapter Scholarship (incoming freshman).
  • Taras Stoyak, Joe Lovewell Scholarship in Economics.
  • Jasmine Sutton, Isaac J. Vernon Scholarship.
  • Teagan Thompson, Harold & Marrion Rolley Endowment Scholarship and William A. “Cocky” Irwin Economics Scholarship (incoming freshman).
  • Anzhelika Tolstikhina, Payless ShoeSource/May Department Stores Company Business Scholarship
  • Yafei Wang, Clarence W. King Scholarship.
  • Grant Waters, Chester L. Seeley Scholarship.
  • Karen Williams, Michael E. Ruhlman Current Gift Accounting Scholarship.
  • Kayla Williams, Richard G. Vogel Appreciation Scholarship.
  • Louis Williams, Douthett & Co. CPA, PA Current Accounting Scholarship.
  • Lina Xu, Thelma Ann Davidson Memorial Scholarship.

Tribune:

  • Dustin Myers, Stan Stauffer Yellow Freight Scholarship.

Valley Center:

  • Jeremy Diehl, Arthur L. Schultz Banking and Finance Scholarship (incoming freshman).

Wamego:

  • Rachel Darey, Dale C. Marcoux Scholarship;
  • Paul Flumen, Dale C. Marcoux Scholarship (incoming freshman).


Wellsville:

  • Trenton Meyer, Weigand Family Scholarship.


Wichita:

  • Spencer Elkinton, Virginia Currier Ross Scholarship;
  • Stephen Garton, Dale C. Marcoux Scholarship;
  • Bailey Pankratz, Cleora Nemec Business Scholarship and Virleen K. & Fred O. Morns Jr Business Scholarship.

In 2006, the Washburn University School of Business earned accreditation of its bachelor's and master's degree programs in business administration from AACSB-International, The Association to Advance Collegiate Schools of Business. Only the top five percent of business programs in the world have achieved AACSB accreditation.

Washburn offered its first business degree program in 1946, and today boasts more than 7,000 Washburn business alumni.   The School also hosts the Washburn University Small Business Development Center (WUSBDC) and serves a nine county region from offices in Topeka and Manhattan by offering help to small businesses and fledgling entrepreneurs.  

-30-

Contact:  Dena Anson, university relations, 785.670.1711

 

 

Share